Srovnání nadačního fondu a svěřenského fondu
14. 7. 2025
Plánujete založit nadační fond nebo svěřenský fond a váháte, který typ je vhodnější? Připravili jsme pro vás přehledné srovnání obou variant. Podívejte se na klíčové rozdíly v právní subjektivitě, zakládání, správě i dalších podmínkách.
NADAČNÍ FOND
- Právnická osoba, má právní subjektivitu.
- Zakládá se zakládací listinou, vnitřní poměry následně upravuje jeho statut. Zakládací listina nevyžaduje nutně formu notářského zápisu, nicméně za naši stranu doporučujeme minimálně ověření podpisů zakladatelů. Statut může a nemusí být vydán.
- Možnost změny nejen statutu, ale i samotné zakládací listiny, a to buď přímo zakladatelem nebo jiným vhodným mechanismem.
- Nadační fond zakládá zakladatel, spravuje správní rada či jediný člen správní rady. Ze zákona povinnost jmenovat dohledový orgán, tedy dozorčí radu či revizora.
- Nezná pravidlo o konfliktu člena správní rady v postavení současně zakladatele nebo obmyšleného, tedy i zakladatel nadačního fondu může být sám jeho „správcem“. Pokud by měl být zakladatel i beneficientem, je třeba příslušně okolnosti a podmínky pro poskytnutí příspěvku ve statutu vhodně formulovat.
- Za nadační fond jedná člen správní rady nebo správní rada.
- Není-li trvale možné, aby nadační fond nadále plnil svůj účel, rozhodne správní rada o zrušení nadačního fondu s likvidací a zvolí likvidátora. Neplní-li nadační fond účel, ke kterému byl zřízen, soud jej na návrh té osoby, která na to osvědčí právní zájem a je naléhavý jeho likvidaci. Tedy důvody pro zánik nadačního fondu jsou obdobné jako u svěřenského fondu, proces je však jiný, a to právě proto, že nadační fond je právnickou osobou.
- Nadační fond musí mít zřízené sídlo. Stejně jako u obchodních korporací, pro založení nadačního fondu je nutné získat souhlas majitele nemovitosti s umístěním sídla fondu v jeho objektu.
SVĚŘENSKÝ FOND
- Není právnická osoba, tedy institut bez právní subjektivity (tzv. majetkový cloud založený na principech správy cizího majetku).
- Základním dokumentem je statut, který musí mít formou notářského zápisu.
- Změna statutu je přípustná ve většině případů pouze soudní cestou. Soud může statut změnit, pokud tím lze ve shodě s původním úmyslem zakladatele lépe dosáhnout nebo lépe prospět účelu svěřenského fondu. Pokud by změnou statutu byly dotčeny nároky třetích osob (typicky právo obmyšlených na plnění z fondu), je vyžadován jejich souhlas.
- Svěřenský fond zakládá zakladatel a spravuje svěřenský správce. Ze zákona dohled nad správou fondu vykonávají vždy zakladatel a obmyšlený. Další osoba vykonávající dohled nad činností správce může a nemusí být zvolena.
- V případě, kdy je zakladatel současně správcem nebo obmyšlený, musí být správci nejméně dva, kdy u druhého nezávislého správce není tato kolize vyloučena a správci pak musí jednat na účet fondu společně.
- Na účet svěřenského fondu jedná svěřenský správce svým jménem. Ve veřejných rejstřících se uvedeno jméno a příjmení správce s dodatkem, že se jedná o svěřenského správce svěřenského fondu.
- Správa svěřenského fondu skončí uplynutím doby, na kterou byl zřízen, nebo je-li dosažen účel, pro který byl zřízen, nebo rozhodne-li tak soud. Správa svěřenského fondu zřízeného za soukromým účelem končí také v případě, že se všichni obmyšlení vzdají práva na plnění z tohoto fondu. Nejedná se zde o proces likvidace.
- Svěřenský fond nemusí mít oficiální sídlo, stačí mu doručovací adresa. Tato adresa je obvykle totožná s trvalým bydlištěm svěřenského správce nebo jednoho z dalších správců.
Výběr mezi nadačním a svěřenským fondem závisí na účelu, míře kontroly a typu majetku, který chcete vyčlenit. Pokud si nejste jisti, obraťte se na naše odborníky, rádi vám pomůžeme najít to nejlepší řešení pro vaši situaci.

Author: Petra Bočková - Exclusive Client Manager