14. 5. 2025
Microsoft Build 2025: Budoucnost AI, datové analýzy a automatizace pro firmy

Rádi bychom Vám představili výsledky našeho pravidelného průzkumu na téma Ekonomický
a personální výhled malých a středních firem pro rok 2024, který jsme realizovali ve spolupráci se společností IPSOS.
Z loňského průzkumů vyplynulo, že největší riziko pro rozvoj firmy spatřovaly v nedostatku pracovní síly.
Celou studii si můžete přečíst zde.
K průzkumu byla vydána i tisková zpráva, kde si můžete přečíst komentáře našich odborníků.
Praha, 23.ledna 2024 – Zhruba polovina malých a středně velkých firem v ČR (10-250 zaměstnanců) očekává stagnaci české i globální ekonomiky, přičemž výrazně skeptičtější jsou malé firmy (10-50 zaměstnanců), když 42 % z nich očekává pokles ekonomiky i svých výnosů. Vyplynulo to z výzkumu, který pro společnost PKF APOGEO uskutečnila agentura IPSOS.
Vzhledem k tomu, že firmy většinově očekávají v roce 2024 stejné nebo vyšší provozní náklady a zároveň jsou poměrně pesimistické i v odhadu meziroční míry inflace (kterou očekávají mezi 5-10 %), nepřekvapí, že plánují snižování provozních nákladů a omezování investic. A pokud o investicích uvažují, směřují nejčastěji do snižování energetické náročnosti a zvyšování kvalifikace zaměstnanců.
„Fakt, že nejsme svědky žádné masivní vlny pádů firem má samozřejmě své důsledky, proto pro nás výsledky průzkumu nejsou překvapením, ale spíše potvrzením toho, na co upozorňujeme již řadu měsíců. Daní za přežití firem bude právě zpomalení klíčových investic do jejich modernizace, což rozhodně neprospěje konkurenceschopnosti našich firem. Na plánovaném objemu investic se zcela jistě podepíše i zvýšení sazby daně z příjmů právnických osob v roce 2024.“ komentuje zjištění předseda představenstva AMSP ČR Josef Jaroš.
Popsaná skepse malých a středních firem vychází i z faktu, že pouze 38 % firem má finanční rezervy na provoz alespoň na půl roku a na více než jeden rok necelých 20 %. Naopak 34 % malých firem (10-50 zaměstnanců) nemá rezervy na více než čtvrt roku a 11 % z nich nemá rezervy žádné.
„V praxi vidíme, že se uvedené nejistoty promítají na M&A trhu, kdy někteří vlastníci MSP, již nechtějí čelit dalším turbulencím a rizikům a zvažují prodej firmy. S takovými případy se ve větší míře setkáváme právě v posledním roce.“ doplňuje trendy na M&A trhu Senior Partner společnosti Pavel Postl.
V roce 2024 vidí firmy největší příležitosti v růstu na domácím trhu a zvyšování cen a marží, naopak minimální příležitost vidí MSP v růstu na zahraničních trzích, automatizaci procesů či využití umělé inteligence.
Za největší rizika v příštím roce pak tento segment vnímá zcela většinově vysokou inflaci, rostoucí daňové a odvodové zatížení a volatilitu cen surovin a energií. Na druhé straně nejmenší obavy mají firmy z klimatických změn a kybernetických rizik.
„Je logické, že podnikatelé vnímají aktuální hrozby především ve skutečnostech, které se jich bezprostředně dotýkají, spíše než v geopolitických rizicích, které ale podnikatelské prostřední zprostředkovaně a s různým časovým odstupem rovněž ovlivní“, říká partner PKF APOGEO za oblast daní Vladimír Chylík.
Výše uvedená zjištění se propisují i do problematiky lidských zdrojů, kde více jak polovina firem neočekává změny v počtu svých zaměstnanců. Pokles do 10 % pak předpokládá 22 % firem a nárůst ve stejném rozsahu očekává 16 % společností.
Obavy z nedostatku kvalifikovaných pracovníků jsou pak výrazně nižší u menších firem do 50 pracovníků, u firem s 51 a více zaměstnanci jsou významně vyšší.
Naprostá většina nejmenších firem neplánuje nahrazovat pracovníky automatizací či robotizací. K tomuto kroku se chystá naopak třetina středních firem.
„Problém nedostatku pracovníků bude pokračovat v roce 2024, přehřátý trh práce jen tak nevychladne. Rozhodně nelze objektivně očekávat, že situaci změní v krátkém čase automatizace či digitalizace ve firmách. Jednak není jejich zavádění zejména v segmentu MSP použitelné plošně a tam, kde jsou potřebná není často z důvodu omezování investic pro firmy finančně dostupná. Nadto čeká společnosti nová administrativní zátěž v podobě evidence dohod o provedení práce, která by měla platit od 1.7.2024.“, říká Tomáš Brabec, Senior Partner skupiny PKF APOGEO.
Společným úsilím s IPSOS MSU jsme získali cenné poznatky o pohledu firem na ekonomický a personální výhled pro rok 2024 v České republice. Toto šetření nejen identifikovalo aktuální trendy, ale také upozornilo na výzvy, kterým malé a střední podniky v České republice čelí.