csen
30. 6. 2025

CO JE TO SVĚŘENSKÝ FOND A JAK FUNGUJE?

Úvodem

Svěřenský fond představuje unikání a flexibilní právní nástroj, který umožňuje oddělení majetku od jeho vlastníka a jeho správu pro specifický účel. Tento fond si lze představit jako schránku, do níž je majetek převeden a spravován jmenovaným správcem. Správce má povinnosti řídit a spravovat majetek v souladu s instrukcemi a cíli stanovenými zakladatelem fondu.

Svěřenský fond může být využit pro různé účely podle vašich představ. Vložením majetku do svěřenského fondu jej oddělíte od svých osobních záležitostí, čímž zajistíte jeho ochranu před potenciálními hrozbami, jako jsou budoucí nároky třetích stran, neočekávané aspekty dědického řízení, podnikatelská rizika nebo nepředvídatelné rodinné situace. Svěřenský fond není právnická osoba, jedná se o institut bez právní subjektivity (tzv. majetkový cloud založený na principech správy cizího majetku). Vyčleněný majetek je v rukou svěřenského správce, který ovšem rovněž není jeho vlastníkem. Svěřenský správce tento majetek spravuje ve prospěch účelu, který zakladatel při založení fondu stanovil.

Svěřenský fond zřízený za života zakladatele vzniká zápisem do evidence svěřenských fondů.

Ve zkratce

Svěřenský fond je vytvořen zakladatelem, který stanoví, jakým způsobem bude majetek fondu využíván. Může to být například zajištění vzdělání pro potomky, ochrana rodinného majetku před riziky jako jsou exekuce nebo rozvod, či charitativní účely.  Zakladatel musí rovněž určit správce fondu, který bude mít na starosti jeho řízení a správu v souladu se zakladatelskou listinou (tzv. statutem). Správce je odpovědný za plnění povinností fondu a zodpovídá za to, aby byly všechny cíle stanovené zakladatelem naplněny. Zakladatel je ten, kdo určí obmyšlené, což jsou osoby, které mají nárok na plnění, tedy na příjem výnosů ze svěřenského fondu. Pozor - obmyšlení, zakladatel ani správce nemají v tomto případě vlastnická práva k majetku fondu! Pokud zakladatel není sám obmyšleným, může také určit osobu tzv. dohlížitele, která bude mít dozor nad správou fondu a bude mít právo kontrolovat výplaty obmyšleným a činnost správce.

ORGANIZAČNÍ SCHÉMA ZÁKLADNÍCH VZTAHŮ VE SVĚŘENSKÉM FONDU


Obsah obrázku kruh, text, snímek obrazovky, diagram

Obsah generovaný pomocí AI může být nesprávný.

PROČ SI ZVOLIT SVĚŘENSKÝ FOND?

Dlouhodobá ochrana a správa majetku

Svěřenský fond umožňuje uchovat a spravovat majetek po dlouhou dobu, což je výhodné zejména pro majetkové převody mezi generacemi, zároveň umožňuje oddělení soukromého majetku, což poskytuje ochranu proti věřitelům a dalším podnikatelským rizikům.

Flexibilita

Svěřenský fond je velmi flexibilní, protože jeho pravidla a podmínky mohou být přizpůsobeny konkrétním potřebám a cílům zakladatele. 

Kontrola a důvěra

Svěřenský fond poskytuje zakladateli kontrolu nad tím, jak bude jeho majetek využíván po smrti.

Dědické plány

Svěřenský fond může pomoci minimalizovat problémy v souvislosti s dědickým řízením. Fond zajistí, že majetek bude předán dědicům v souladu s představami zakladatele, což může snížit pravděpodobnost sporů v rodině.

Podpora charitativních projektů

Svěřenský fond umožňuje zakladateli věnovat majetek na podporu charitativních projektů.

Oddělení majetku od osobních vztahů

Svěřenský fond umožňuje oddělit majetek zakladatele od jeho osobních vztahů, což může pomoci chránit majetek před případnými věřiteli nebo vlivem rozvodových řízení.

Anonymita a diskrétnost

Svěřenský fond poskytuje určitou úroveň anonymity a diskrétnosti, protože majetek je spravován samostatně a veřejně dostupné údaje jsou základní identifikační údaje fondu a informace o správci.

JAK SE PŘIPRAVIT NA SCHŮZKU S ODBORNÍKEM?

POLOŽTE SI NÁSLEDUJÍCÍ OTÁZKY:

  • CÍL FONDU
    Proč chci založit svěřenský fond a čeho chci založením fondu dosáhnout? Bude fond sloužit k financování určitého projektu, podpory určitého druhu aktivity  nebo k péči o určitou osobu?
  • PRAVIDLA FONDU
    Jaká budou platit pravidla pro fungování fondu, tj. jaký bude postup pro výběr obmyšlených, podmínky pro plnění či podmínky pro užívání majetku atd.?
  • SPRÁVA MAJETKU 
    Kdo bude spravovat majetek fondu a jakou má tato osoba zkušenost s touto funkcí?
  • MAJETEK
    Jaký majetek chci do fondu vložit a jaká je jeho předpokládaná hodnota? Jaké jsou výnosy z tohoto majetku a jaký je jeho potenciál k růstu? Jak náročná je jeho správa a z čeho bude jeho správa financována?
  • OBMYŠLENÍ
    Kdo budou obmyšlení, jakým způsobem bude určena jejich podílová účast na majetku? Jaké jsou jejich specifické potřeby, zájmy a požadavky?

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY A ODPOVĚDI

  1. Kdo může být zakladatelem svěřenského fondu?
    Zakladatelem svěřenského fondu může být fyzická osoba nebo právnická osoba.
  2. Jaký by měl být účel fondu a jakým způsobem bude používán majetek fondu?
    Účel svěřenského fondu může být různý a závisí na přání zakladatele, tedy např. péče o osoby blízké, podpora dobročinnosti, uchování majetku apod. Obecně platí, že majetek fondu bude spravován a používán k dosažení určeného účelu fondu tak, jak definuje jeho zakladatel ve statutu svěřenského fondu.
  3. Jaký majetek lze vložit do svěřenského fondu? 
    Do svěřenského fondu lze vložit různý majetek jako jsou peníze, cenné papíry, pohledávky, nemovitosti, movité věci, ale i podíly ve firmách atd.
  4. Kdo se stará o svěřenský fond?
    Správce svěřenského fondu, který je pověřen správou v souladu s pravidly stanovenými zakladatelem. Měl by tak disponovat potřebnými znalostmi a zkušenostmi se správou majetku.
  5. Kdo má nárok na výnosy z fondu?
    Nárok na výnosy, tzv. plnění z fondu, mají osoby, které jsou ve statutu stanoveny jako oprávněné (tzv. obmyšlení).
  6. Kdo může být obmyšlený?
    Obmyšlení svěřenského fondu mohou být různé osoby nebo skupiny osob, které jsou určeny zakladatelem fondu v souladu s pravidly a účelem fondu. Obmyšlenými mohou být fyzické osoby, právnické osoby, ale též například i nadace nebo charitativní organizace. Obvykle se však jedná o členy rodiny zakladatele nebo jiné osoby, které zakladatel chce podpořit nebo ochránit. Dokonce i nenarozený potomek může být zahrnut do skupiny obmyšlených a mít nárok na plnění z fondu po svém narození.
  7. Co se stane s majetkem po smrti zakladatele?
    Po smrti zakladatele se majetek ve fondu dále spravuje podle pravidel stanovených ve statutu. Správce fondu se stará o to, aby byly plněny cíle a účely fondu a aby byly respektovány práva obmyšlených. Lze samozřejmě také upravit, že po smrti zakladatele je majetek převeden na obmyšlené.
  8. Jak zjistit, že má daná osoba zřízený svěřenecký fond? Může někdo třetí zjistit, jaká má pravidla?
    Momentálně ne. Veřejně přístupné informace jsou pouze údaje o správci fondu a jeho základní identifikace. Statut a údaje o zakladateli a obmyšlených jsou součástí neveřejné části evidence.

DALŠÍ ZAJÍMAVÁ FAKTA O SVĚŘENSKÉM FONDU 

Svěřenské fondy v České republice mají povinnost registrovat se u finančního úřadu a podléhají standardnímu daňovému režimu jako obchodní korporace. Svěřenský fond je povinen vést účetnictví, vztahuje se na něj také povinnost sestavovat a zveřejňovat účetní závěrky, může podléhat auditu. Svěřenský fond nemá právní subjektivitu, tedy nemá vlastní právní osobnost. To znamená, že nemůže uzavírat smlouvy nebo podávat žaloby vlastním jménem. Namísto toho jsou právní úkony, které se týkají svěřenského fondu, prováděny správcem, pod jeho jménem. 

Aktuálně mají fondy zřízeny datové schránky a praktická komunikace je tak zjednodušena. Zákon výslovně uvádí, že v případě svěřenského fondu zřízeného za soukromým účelem vznikne právo obmyšlenému na plnění nejpozději uplynutím 100 let od vzniku fondu. U veřejně prospěšných fondů toto pravidlo neplatí, proto mohou takové fondy nadačního či stipendijního typu přetrvávat případně i staletí. Zakladatel svěřenského fondu může být také obmyšleným, což znamená, že může získat prospěch z majetku, který vložil do fondu. Zakladatel může být zároveň i správce, nicméně v tomto případě nemůže vykonávat funkci samostatně a musí k němu být zvolen ještě minimálně druhý nestranný správce. 

Svěřenský fond vzniká zápisem do evidence svěřenských fondů, která je zčásti veřejná a zčásti neveřejná, neboť zákonodárce uznává legitimitu zájmu osob spjatých se svěřenským fondem na ochraně jejich soukromí. To platí i u evidence skutečných majitelů. V případě svěřenských fondů je ze zákona potřeba vyhotovit odborné stanovisko znalce či posudek při vyčlenění nepeněžitého majetku či zvýšení majetku smlouvou nebo pořízením, vzhledem k tomu, že se na úkon nahlíží dle zákona jako na nepeněžitý vklad do obchodní korporace.

DOPORUČENÉ KROKY K ZALOŽENÍ SVĚŘENSKÉHO FONDU             

PŘÍPRAVA

  • Identifikace potřeb zakladatele / obmyšlených 
    – Jak vám svěřenský fond pomůže? 
  • Revize uspořádání hmotných a nehmotných aktiv držených fyzickou osobou a společnostmi pro vstup do struktury
    – Jaký majetek vlastníte a co do svěřenského fondu vložíte? 
  • Tvorba základní kostry svěřenského fondu
    – Kdo má být zakladatel? Koho vyberete jako obmyšlené, správce? Za jakých podmínek bude fond fungovat?

ANALÝZA

  • Právní služby v souvislosti s revizí a posouzením právních otázek 
    – Potřebujete právního poradce?
  • Posouzení povinností souvisejících s uspořádáním svěřenského fondu 
    – Jaké zákonné povinnosti se fondu týkají?
  • Daňové posouzení fungování svěřenského fondu
    – Jak funguje fond z pohledu daní?

REALIZACE

  • Sepsání finálního statutu svěřenského fondu dle potřeb zakladatele 
    – K jakému účelu bude fond sloužit? Komu a jakým způsobem z něj bude plněno?
  • Vyčlenění majetku 
    – Kdo a jak vloží majetek do svěřenského fondu?
  • Restrukturalizace soukromého a komerčního majetku dle preferované varianty z předchozí fáze „příprava“ 
    – Jak optimálně realizovat celou transakci? Jaké jsou kroky bezprostředně po vzniku svěřenského fondu? Kdo je učiní?

Kompletní produktový list najdete zde:

Autor: Petra Bočková - Exclusive Client Manager

Kontaktujte nás

Cookies

Náš web používá cookies. Díky tomu vám můžeme nabídnout uživatelský zážitek více efektivní. Souhlas k ukládání cookies udělíte kliknutím na políčko „Souhlasím".
Souhlas můžete odmítnout zde.