20. 5. 2025
Publikace Svěřenský fond – návod k použití slaví 1 rok od svého vydání

Svěřenský fond představuje unikání a flexibilní právní nástroj, který umožňuje oddělení majetku od jeho vlastníka a jeho správu pro specifický účel. Tento fond si lze představit jako schránku, do níž je majetek převeden a spravován jmenovaným správcem. Správce má povinnosti řídit a spravovat majetek v souladu s instrukcemi a cíli stanovenými zakladatelem fondu.
Svěřenský fond může být využit pro různé účely podle vašich představ. Vložením majetku do svěřenského fondu jej oddělíte od svých osobních záležitostí, čímž zajistíte jeho ochranu před potenciálními hrozbami, jako jsou budoucí nároky třetích stran, neočekávané aspekty dědického řízení, podnikatelská rizika nebo nepředvídatelné rodinné situace. Svěřenský fond není právnická osoba, jedná se o institut bez právní subjektivity (tzv. majetkový cloud založený na principech správy cizího majetku). Vyčleněný majetek je v rukou svěřenského správce, který ovšem rovněž není jeho vlastníkem. Svěřenský správce tento majetek spravuje ve prospěch účelu, který zakladatel při založení fondu stanovil.
Svěřenský fond zřízený za života zakladatele vzniká zápisem do evidence svěřenských fondů.
Svěřenský fond je vytvořen zakladatelem, který stanoví, jakým způsobem bude majetek fondu využíván. Může to být například zajištění vzdělání pro potomky, ochrana rodinného majetku před riziky jako jsou exekuce nebo rozvod, či charitativní účely. Zakladatel musí rovněž určit správce fondu, který bude mít na starosti jeho řízení a správu v souladu se zakladatelskou listinou (tzv. statutem). Správce je odpovědný za plnění povinností fondu a zodpovídá za to, aby byly všechny cíle stanovené zakladatelem naplněny. Zakladatel je ten, kdo určí obmyšlené, což jsou osoby, které mají nárok na plnění, tedy na příjem výnosů ze svěřenského fondu. Pozor - obmyšlení, zakladatel ani správce nemají v tomto případě vlastnická práva k majetku fondu! Pokud zakladatel není sám obmyšleným, může také určit osobu tzv. dohlížitele, která bude mít dozor nad správou fondu a bude mít právo kontrolovat výplaty obmyšleným a činnost správce.
Svěřenský fond umožňuje uchovat a spravovat majetek po dlouhou dobu, což je výhodné zejména pro majetkové převody mezi generacemi, zároveň umožňuje oddělení soukromého majetku, což poskytuje ochranu proti věřitelům a dalším podnikatelským rizikům.
Svěřenský fond je velmi flexibilní, protože jeho pravidla a podmínky mohou být přizpůsobeny konkrétním potřebám a cílům zakladatele.
Svěřenský fond poskytuje zakladateli kontrolu nad tím, jak bude jeho majetek využíván po smrti.
Svěřenský fond může pomoci minimalizovat problémy v souvislosti s dědickým řízením. Fond zajistí, že majetek bude předán dědicům v souladu s představami zakladatele, což může snížit pravděpodobnost sporů v rodině.
Svěřenský fond umožňuje zakladateli věnovat majetek na podporu charitativních projektů.
Svěřenský fond umožňuje oddělit majetek zakladatele od jeho osobních vztahů, což může pomoci chránit majetek před případnými věřiteli nebo vlivem rozvodových řízení.
Svěřenský fond poskytuje určitou úroveň anonymity a diskrétnosti, protože majetek je spravován samostatně a veřejně dostupné údaje jsou základní identifikační údaje fondu a informace o správci.
POLOŽTE SI NÁSLEDUJÍCÍ OTÁZKY:
Svěřenské fondy v České republice mají povinnost registrovat se u finančního úřadu a podléhají standardnímu daňovému režimu jako obchodní korporace. Svěřenský fond je povinen vést účetnictví, vztahuje se na něj také povinnost sestavovat a zveřejňovat účetní závěrky, může podléhat auditu. Svěřenský fond nemá právní subjektivitu, tedy nemá vlastní právní osobnost. To znamená, že nemůže uzavírat smlouvy nebo podávat žaloby vlastním jménem. Namísto toho jsou právní úkony, které se týkají svěřenského fondu, prováděny správcem, pod jeho jménem.
Aktuálně mají fondy zřízeny datové schránky a praktická komunikace je tak zjednodušena. Zákon výslovně uvádí, že v případě svěřenského fondu zřízeného za soukromým účelem vznikne právo obmyšlenému na plnění nejpozději uplynutím 100 let od vzniku fondu. U veřejně prospěšných fondů toto pravidlo neplatí, proto mohou takové fondy nadačního či stipendijního typu přetrvávat případně i staletí. Zakladatel svěřenského fondu může být také obmyšleným, což znamená, že může získat prospěch z majetku, který vložil do fondu. Zakladatel může být zároveň i správce, nicméně v tomto případě nemůže vykonávat funkci samostatně a musí k němu být zvolen ještě minimálně druhý nestranný správce.
Svěřenský fond vzniká zápisem do evidence svěřenských fondů, která je zčásti veřejná a zčásti neveřejná, neboť zákonodárce uznává legitimitu zájmu osob spjatých se svěřenským fondem na ochraně jejich soukromí. To platí i u evidence skutečných majitelů. V případě svěřenských fondů je ze zákona potřeba vyhotovit odborné stanovisko znalce či posudek při vyčlenění nepeněžitého majetku či zvýšení majetku smlouvou nebo pořízením, vzhledem k tomu, že se na úkon nahlíží dle zákona jako na nepeněžitý vklad do obchodní korporace.
Autor: Petra Bočková - Exclusive Client Manager