30. 4. 2025
Pokuta za chybu v rodném čísle? Nejvyšší správní soud zrušil pokutu finančního úřadu

Dne 16. března 2021 začaly finanční úřady vyplácet novou formu COVID podpory, která nese název NOVÝ KOMPENZAČNÍ BONUS, a to ve výši 1 000 Kč denně. Nový kompenzační bonus je určen primárně pro OSVČ, společníky malých s.r.o., ale také osoby pracující na dohodu. Momentálně jde žádat o nový kompenzační bonus za období od 1.února do 31. března, nejvyšší možná částka vyplacené podpory tak činí 59 tisíc Kč. Je velmi pravděpodobné, že vláda rozšíří bonusové období o další měsíce, ale to bude záviset na trvání krizových opatření.
Subjekty nového kompenzačního bonus (dále jen „bonus“) jsou rozděleny do tří skupin a pro každou z nich plynou specifické podmínky pro vznik nároku jeho vyplacení.
1. Osoby samostatně výdělečné činné (dále jen „OSVČ“)
OSVČ může být subjektem bonusu v případě, že:
Překážkou pro podání žádosti není, pokud byla OSVČ účastna nemocenského pojištění jako zaměstnanec.
2. Společníci malých s.r.o. (dále jen „Společníci“)
Společník může být subjektem bonusu, pokud je fyzickou osobou v s.r.o., která má nejvýše 2 společníky nebo pokud má více společníků, kteří jsou členy jedné rodiny (rodinná s.r.o.). Členem rodiny se rozumí příbuzný v přímé řadě, ale i registrovaný partner. Subjektem bonusu není jednatel s.r.o., pokud není zároveň jejím společníkem.
Společník může být dále subjektem bonusu v případě, že:
Nárok na bonus nevzniká za kalendářní den za které s.r.o., kde je fyzická osob společníkem obdržela v ČR, jiném členském státě EU nebo státě EHP podporu související s výskytem SARS CoV-2, s výjimkou podpory Antivirus nebo podpory, která slouží k úhradě nájemného. Pokud je fyzická osoba společníkem ve více s.r.o., vzniká ji nárok na bonus pouze jednou.
Nárok na bonus vzniká výše zmíněným skupinám osob pouze v případě, že byla některá z jejich činností významně dotčena na základě krizových opatření přijatých vládou, nikoli však pouze z důvodu uzavření provozoven, ale také:
Významně dotčená činnost je taková, jejíž výše příjmů (tržeb) nepřekročila ve srovnávaném období 50 % průměrné měsíční výše těchto příjmů z téže činnosti ve srovnávacím období. Zde je nutné upozornit na následující:
Specifická je ovšem situace, kdy OSVČ nebo s.r.o. vznikla později než v první den srovnávacího období, v takovém případě je srovnávací období pro OSVČ, kterékoli období 3 po sobě jdoucích měsíců v prvních 8 měsících, kdy byl žadatel OSVČ. V případě s.r.o. je to prvních 6 měsíců.
Příklad: Osoba má příjmy z pohostinství a nájmu, přičemž příjmy z pohostinství jsou za běžné situace převažující, ale v důsledku vládních opatření byla její činnost v oblasti pohostinství omezena a její příjmy za srovnávané období (leden 2021) činily pouze 20 000 Kč, jako srovnávací období si osoba zvolila období říjen až prosinec 2019, kdy její průměrná výše příjmů z pohostinství činila 100 000 Kč. Pokles příjmů za srovnávané období (leden 2021) je větší než 50 % příjmů za osobou zvolené srovnávací období (říjen až prosinec 2019), podmínka dotčení výkonu činnosti je tedy splněna.
Pokud je osoba subjektem bonusu, nevzniká jí:
Výše kompenzačního bonusu nesmí překročit rozdíl průměrné výše příjmů z významně dotčených činností ve srovnávacím a srovnávaném období. Výše bonusu činí 1000 Kč za každý kalendářní den v bonusovém období, ovšem pokud nárok na kompenzační bonus vzniká z důvodu nařízené karantény nebo izolace je výše kompenzačního bonusu pouze ve výši 500 Kč za kalendářní den bonusového období.
Osoby pracující na základě dohody mimo pracovní poměr
Subjektem bonusu je osoba:
O bonus mohou žádat osoby, které splnily výše uvedené podmínky, ale za předpokladu, že jejich převažující část (tj. nad poloviční) příjmů v rozhodném období je tvořena právě z této konané dohody mimo pracovní poměr.
Výše bonusu pro tuto skupinu žadatelů činí 500 Kč za každý kalendářní den bonusového období.
Nový kompenzační bonus je vyplácen, stejně jako předchozí jeho formy, jako vratka na dani z příjmu ze závislé činnosti, a to prostřednictvím finančních úřadů.
K žádosti o kompenzační bonus je nutné připojit:
Žádost je možné podat nejpozději do 2 měsíců po skončení bonusového období, přičemž prvním bonusovým období se rozumí 1. až 28. února. Poslední možný den pro podání žádosti za toto období je 3. května 2021. Za bonusové období měsíce března je to 3. června 2021. Na pozdější podání žádosti nebude brán zřetel.
Žádost je možné podat emailem, elektronicky prostřednictvím datové schránky, poštou nebo osobně na podatelně finančního úřadu. Nově je možné využít pro podání také portál MOJE DANĚ. Ministryně financí poslední zmíněnou možnost doporučuje z důvodu rychlosti, ale také možnosti sledování stavu žádosti.
Pokud osoba již žádala o kompenzační bonus za období od 1. února do 15. února 2021, může zažádat o nový kompenzační bonus a ten mu bude v případě vyplacení snížen o již vyplacenou částku na původním bonusu.
Zdroj:
Informace ke kompenzačnímu bonusu pro rok 2021 [online]. 15.03.2021 [cit. 2021-03-22]. Dostupné z: • https://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/media-a-verejnost/nouzovy-stav/novy-kompenzacni-bonus-2021/zakladni-informace-novy-kb-2021
Finanční správa začíná vyplácet žádosti o nový kompenzační bonus [online]. 16.03.2021 [cit. 2021-03-22]. Dostupné z: https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2021/financni-sprava-zacina-vyplacet-zadosti-41243
Autor: Kristián Červinka - Senior Tax Consultant