29. 4. 2025
Ticketmaster: Mzdové poradenství a vedení mezd na míru

Jde o dobu opakovaného přidělení zaměstnance stejnému uživateli pokud už je vyčerpáno 3 leté maximum práce pro něj. Dále jde o (výpovědní) dobu předčasného ukončení pracovněprávního vztahu zaměstnance u uživatele, který byl sjednán na dobu určitou.
§ 307b odst. 2 zákoníku práce
„Agentura práce a uživatel jsou povinni zajistit, aby dočasné přidělení zaměstnance k výkonu práce u téhož uživatele nepřesáhlo dobu 3 let v rámci období 5 let. Pro účely posouzení doby 3 let se jednotlivé doby dočasných přidělení sčítají; to neplatí, jestliže od skončení předchozího dočasného přidělení zaměstnance k výkonu práce u téhož uživatele uplynula doba 3 let.“.
§ 307c zákoníku práce
„Je-li pracovní smlouva nebo dohoda o pracovní činnosti mezi agenturou práce a zaměstnancem, jejíž součástí je ujednání o dočasném přidělení zaměstnance k uživateli, sjednána na dobu určitou, která je vymezena dobou dočasného přidělení zaměstnance k uživateli, a má-li dočasné přidělení skončit předčasně, nesmí pracovněprávní vztah skončit dříve než nejméně 14 kalendářních dnů po dni, v němž bylo jeho skončení oznámeno zaměstnanci.“.
Podnikatelská asociace se při jednání s vládou snaží text poněkud změkčit. V § 307b odst. 2 zákoníku práce se snažila zkrátit dobu uplynutí od výkonu práce u téhož zaměstnance pod 3 roky.
V § 307c zákoníku práce pak snížit dobu, kdy nesmí pracovněprávní vztah skončit z dříve než nejméně 14 kalendářních na 7 dní.
Zda bude snaha úspěšná je otázkou, zejména když MPSV poskytlo text k finálním připomínkám během víkendu s efektivní lhůtou na reakci v řádu několika hodin.
Jan Rechnovský
HR process consultant