24. 4. 2025
ESOP a nové daňové povinnosti od dubna 2025: Jak správně nastavit zaměstnanecké akciové plány

Na první pohled se může zdát, že fakturace mezi propojenými firmami je jednoduchá záležitost – vše je přece pod kontrolou, známe se a máme ve všem jasno. Jenže právě tady začíná oblast, kterou česká finanční správa sleduje stále důkladněji – tzv. transfer pricing, neboli převodní ceny.
Převodní ceny představují částky, které si mezi sebou účtují spojené osoby, například společnosti ve stejné skupině nebo firmy s totožným vlastníkem. Z pohledu zákona ale nejde o „interní“ ceny. Daňová legislativa vyžaduje, aby tyto ceny odpovídaly tržním podmínkám – tedy cenám, které by byly sjednány mezi nezávislými subjekty za obdobných okolností.
Zákon vymezuje spojení několika způsoby. Může jít o tzv. kapitálové propojení, kdy jedna osoba vlastní alespoň 25 % jiné společnosti (v případě DPH se hranice zvyšuje na 40 %). Dalším případem jsou jiné formy propojení, například stejná osoba v řídících orgánech dvou firem, blízké osoby nebo vztahy vytvořené převážně za účelem daňové optimalizace. Obecně tedy platí, že pokud mezi firmami existuje vliv, který by mezi nezávislými subjekty nevznikl, je to pro finanční správu jasný signál.
V případě, že ceny mezi spojenými osobami neodpovídají obvyklým tržním hodnotám, může správce daně přistoupit k úpravě základu daně. Taková situace pak může vést k doměření daně, k přičtení penále až ve výši 20 % a také k úrokům z prodlení. V krajních případech hrozí i trestní oznámení.
Řešením je mít připravenou dokumentaci k převodním cenám, tzv. TPD (Transfer Pricing Documentation).
Tato dokumentace se obvykle skládá ze dvou hlavních částí:
U nadnárodních skupin s konsolidovaným obratem přesahujícím 750 milionů EUR se navíc zpracovává tzv. Country-by-Country Reporting, který poskytuje daňovým správám základní přehled o fungování celé skupiny v jednotlivých zemích.
Existuje několik metod, kterými lze správné ceny mezi spojenými osobami určit.
Nejčastěji se využívá:
Pro použití některé z těchto metod je zpravidla nutné zpracovat tzv. benchmarkovou analýzu, která porovnává ceny s běžnými tržními hodnotami na základě srovnatelných transakcí.
Kontroly převodních cen nejsou v České republice výjimečné. Jen v roce 2023 proběhlo více než 500 kontrolních úkonů, jejichž výsledkem bylo doměření daně ve výši přesahující 700 milionů korun. Pokud daňový subjekt nedokáže správnost svých cen obhájit, má správce daně pravomoc ceny upravit.
Ačkoliv dokumentace k převodním cenám není v České republice povinná, její zpracování se důrazně doporučuje. Při daňové kontrole ji totiž správce daně často vyžaduje.
Převodní ceny rozhodně nejsou jen administrativní formalita. Jsou důležitým nástrojem pro ochranu firmy při daňové kontrole. Správně nastavené a zdokumentované převodní ceny mezi spojenými osobami mohou ušetřit čas, peníze i starosti. Potřebujete pomoct se správným nastavením převodních cen? Kontaktujte náš tým Strategie a M&A, kde Vám rádi s celým procesem nastavení pomohou.
Naši kolegové Kristián Červinka, Senior Tax Consultant, Daně a Nikola Stejskalová, Consultant, Strategy and M&A na konci března vedli webinář na téma Transfer Pricing. který měl u našich klientů velký úspěch.
Autor: Nikola Stejskalová - Consultant, Strategy and M&A