2. 7. 2025
Spotřební daň: nejčastější chyby a jejich opravy

Nová statistická data jsou velmi optimistická, jakkoliv se z tohoto hodnocení mírně vymyká předběžný odhad inflace za květen z dílny Českého statistického úřadu. Nicméně růst reálných mezd v prvním čtvrtletí o téměř 4 procenta a také růst reálné spotřeby domácností v dubnu meziročně o téměř šest procent překonávají i ty nejvíce optimistické odhady.
Závěry našeho analytického týmu prezentuje Tomáš Pacovský, Managing Partner PKF APOGEO.
„Růst průměrné reálné hrubé mzdy v prvním čtvrtletí o 3,9 procenta je s ohledem na období a loňský skok velmi dobrý výsledek. Průměrná mzda se tak dostala na úroveň 46 924 korun. Nicméně ze sociálního hlediska je důležitější medián, který byl v období leden až březen 2025 na hodnotě 38 385 korun. Kdybychom měli najít spíše šedé a méně pozitivní trendy v jinak výrazně kladném vývoji mezd, pak nelze přehlédnout, že průměr se mediánu vzdaluje, tedy pokračuje stav, kdy celkově vyšší příjmy rostou rychleji než příjmy nižší. Ostatně zatímco průměrná mzda vzrostla meziročně nominálně o 6,7 %, medián se zvýšil jen o 5,5 %. Lze to vyjádřit i tak, že zatímco před rokem představoval medián 83,4 procenta průměru, nyní je to jen 81,8 procenta průměru. To znamená, že z ekonomického růstu více profitují bohatší než lidé se středními a malými příjmy,“ uvedl Tomáš Pacovský.
Medián představuje hodnotu (hrubé) mzdy zaměstnance uprostřed mzdového rozdělení. Padesát procent zaměstnanců (po přepočtu na plné úvazky) bere sumu vyšší než medián, padesát procent sumu nižší. Ze sociálního hlediska je tedy důležitější než průměr, protože ten je vychýlen skupinou lidí s vysokými příjmy. Nad průměrem je zhruba jedna třetina zaměstnanců, pod ním dvě třetiny. Zároveň je třeba zdůraznit, že vztah, kdy medián je nižší než průměr, patří v podstatě mezi matematické zákonitosti. Za problém by však bylo možné označit zvyšování rozdílu mezi těmito hodnotami.
Zdroj: ČSÚ, https://csu.gov.cz/rychle-informace/prumerne-mzdy-1-ctvrtleti-2025
„Mimo jiné to naznačuje, že restrukturalizace české ekonomiky příliš nepokračuje, že neroste podíl činností s vysokou přidanou hodnotou a vysokými mzdami. Podobně problematický je i fakt, že nedochází k prakticky žádnému snižování rozdílů mezd mužů a žen,“ poznamenal dále Tomáš Pacovský.
Druhým mimořádně příznivým signálem o kondici ekonomiky je růst maloobchodních tržeb, což je v principu růst spotřeby domácností. Tržby se v dubnu reálně meziročně zvýšily o 5,8 procenta a meziměsíčně o 1,2 procenta.
Zdroj: ČSÚ, https://csu.gov.cz/rychle-informace/maloobchod-duben-2025
Dubnová data ukazují dokonce určitou akceleraci spotřeby domácností, což naznačuje potenciál vyššího než předpokládaného růstu HDP, protože právě spotřeba domácností je letos jedním z hlavních hybných momentů pro hospodářství.
„Rychlé dubnové tempo mírně překvapilo, samozřejmě v pozitivním smyslu slova. Zatím ale nemá cenu tyto signály přeceňovat, v současném nestabilním světě se může stát téměř cokoliv. Všimněme si souběžně zveřejněných dat o inflaci, kde jde sice jen o předběžný odhad ČSÚ, ale minulé měsíce ukázaly, že se statistici v této disciplíně povětšinou nemýlí. A ceny v květnu po skvělém dubnovém výsledku akcelerovaly, když meziměsíční růst je odhadován na 0,5 procenta a meziroční na 2,4 procenta. Neříkejme tomu studená sprcha, ostatně v naší předchozí zprávě na toto téma jsme upozorňovali na strukturální problém uvnitř cenového vývoje, ale květnová čísla jsou prostě objektivně horší než předpoklady,“ řekl k tomu Pacovský.
Předběžný odhad statistického úřadu v oblasti inflace měřené indexem spotřebitelských cen ukazuje primárně na obnovení růstu v oblasti služeb, kde předpoklad zněl, že systém již vstřebal předchozí impulzy a zvyšování cen se zastaví. Podobně se objevil mírný vzestup u zboží. Nicméně nadále pokračuje pokles cen energií, což by měl být pro příští měsíce rozhodující podnět.
„Samozřejmě by bylo hloupé říkat na základě květnových předběžných odhadů, že inflační démon je zpět, to by bylo nepravdivé. Ale je zřejmé, že spotřebitelské ceny nespí, že jsou stále připraveny k růstu a že rizika přetrvávají,“ komentoval tato čísla Tomáš Pacovský.
Analytický tým PKF APOGEO nicméně nepociťuje v danou chvíli žádnou potřebu revidovat svoje odhady vývoje inflace na rok 2025 a následující, protože v celkovém pohledu stále vidíme převazu dezinflačních trendů nad inflačními. „Zároveň je ale jasné, že měnově politické zasedání Bankovní rady ČNB 25. června těžko může po těchto číslech přistoupit k dalšímu snižování klíčových sazeb. To je nepříjemná zpráva pro podnikatelskou veřejnost, protože se tím pro tuto chvíli snižuje potenciál poklesu úroků z komerčních úvěrů,“ zakončil Tomáš Pacovský, Managing Partner PKF APOGEO.
Zdroj: ČSÚ, https://csu.gov.cz/rychle-informace/predbezny-odhad-indexu-spotrebitelskych-cen-kveten-2025
Autor: Tomáš Pacovský - Managing Partner