10. 7. 2025
Potvrzeno! Inflace stále hrozí

Předběžný odhad Českého statistického úřadu naznačuje relativně vysokou inflaci za červen, a to 2,9 procenta meziročně při meziměsíčním zvýšení o 0,3 procenta. Zároveň nové údaje potvrdily pokračující růst maloobchodního obratu.
Závěry našeho analytického týmu prezentuje Tomáš Pacovský, Managing Partner PKF APOGEO.
Největším problémem v oblasti spotřebitelských cen jsou nyní potraviny a služby. „V potravinářském segmentu obnovili prvovýrobci i zpracovatelský průmysl tlak na rychlý růst cen, což se postupně přelévá do spotřebitelských cen, ačkoli řetězce tento vývoj mírně brzdí. Bohužel se ukazuje, že struktura domácího trhu v prvovýrobě a v sekundárních provozech není dostatečně tržní a nepůsobí zde plně konkurenční prostředí. Nicméně to je dávno známý problém, který vede k dlouhodobě vysoké cenové hladině u potravin v České republice,“ uvedl Tomáš Pacovský.
Výrazný růst vykazují také služby a zdá se, že zatím nehodlají ustoupit z dohánění nákladového šoku let 2021 až 2023. „Děje se to, co jsme předpokládali v našich predikcích. Sektor služeb využívá období vysoké poptávky a dobíhá předchozí nákladové šoky. Nicméně podle našich odhadů tento trend nemůže mít dlouhého trvání a provozovatelé tržeb narážejí na ochotu spotřebitelů platit nové ceny. Nyní v období před hlavní turistickou sezónou si provozovatelé služeb troufají jít až na dřeň, ale po letním období budou pravděpodobně nuceni svoji strategii přehodnotit,“ dodal Tomáš Pacovský.
Zdroj: ČSÚ, https://csu.gov.cz/rychle-informace/predbezny-odhad-indexu-spotrebitelskych-cen-cerven-2025
Mezi inflační brzdy patří i nadále energetické ceny, které jsou meziročně nižší o pět procent, také ceny zboží se drží s růstem 1,6 procenta na velmi rozumné výši. Nicméně platí, že inflační rizika jsou stále silná a nebýt velmi příznivého vývoje cen ropy a také směnného kurzu koruny, která je podstatně silnější, než byla očekávání na tento rok, inflační situace by byla horší.
„Hlavní závěr z nejnovějších předběžných inflačních odhadů je, že pravděpodobnost poklesu klíčových sazeb na srpnovém zasedání bankovní rady ČNB se limitně přiblížila nule. Samozřejmě nová zpráva o měnové stabilitě a další podklady odborných pracovišť ČNB mohou ukázat nějaké nové trendy, které zatím nevidíme, ale popravdě si to neumíme příliš představit. Navíc rétorika centrálních bankéřů je v posledních měsících velmi protiinflační až jestřábí, což dokonce zpochybňuje ve světle posledních dat celoroční předpoklady,“ dodal Tomáš Pacovský.
Analytická skupina PKF APOGEO nicméně i nadále předpokládá na konci roku 2025 hodnotu 2T reposazby na úrovni 3 procenta, avšak negativní inflační trend v posledních měsících by v případě pokračování mohl vést k přehodnocení tohoto odhadu.
„Samozřejmě je třeba vnímat, že relativně vysoká inflace je podporována také výrazným růstem maloobchodních tržeb jako hlavní složky poptávky domácností. To je skvělé z hlediska hrubého domácího produktu a jeho růstu, ale pro inflaci je to živný prostor, který je vytvářen poměrně rychlým růstem reálných mezd i ochotou domácností sáhnout na úspory,“ zmínil Pacovský.
Tržby v maloobchodě se v květnu reálně meziročně zvýšily o 5,3 procenta, meziměsíčně sice poklesly o 0,2 procenta, nicméně tyto výkyvy nejsou během roku nijak ojedinělé. Celkový růstový trend zůstává velmi silný.
Zdroj: ČSÚ, https://csu.gov.cz/rychle-informace/maloobchod-kveten-2025
Úroveň maloobchodních tržeb se po třech letech dostala na úroveň průměru roku 2021. „Neuvěřitelné se stalo skutkem, čekali jsme na tu chvíli skutečně dlouho. Kdybychom hledali okamžik, kdy by bylo možné oficiálně prohlásit předchozí krizi za zažehnanou, tak tento milník se doslova nabízí," poznamenal Tomáš Pacovský, Managing Partner PFK APOGEO.
Autor: Tomáš Pacovský - Managing Partner